7 tiesos apie miegą

Napsie 7 tiesos apie miegą

 

Vidutiniškai trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami, tačiau ar dėl to tampame miego ekspertais? Visai ne. Yra tiek daug dalykų, kurių nežinome apie šį ypatingą poilsio būdą, nors tai darome kiekvieną naktį. Tad metas atskleisti 7 svarbias tiesas apie miegą!

#1: Kodėl miegame su pagalve tarp kelių?

Todėl, kad labai patogu! Žinoma, tai tiesa, tačiau miegoti su pagalve tarp kelių taip pat naudinga dėl dviejų dalykų, kurių trokštame miegodami. Visų pirma, dėl geresnės oro cirkuliacijos, ypač šiltesniu metų laiku, o antra, dėl sveikesnės miego padėties – mažiau apkraunama apatinė nugaros dalis ir klubai, o tai apsaugo nuo problemų su šiomis kūno sritimis sulaukus brandesnio amžiaus arba numalšina tų sričių skausmą.

#2: Kodėl kai kurie žmonės patiria miego paralyžių?

Miego paralyžius yra nemaloni ir kartais gąsdinanti būklė, kuomet žmogus laikinai negali judėti, kalbėti arba reaguoti į jokį kitą aplinkos stimulą. Jis gali pasireikšti dviejų miego fazių metu – užmiegant ir pabundant. Paralyžiaus metu taip pat dažnai pasireiškia haliucinacijos ir slėgio arba srovės tėkmė visame kūne. Tad kodėl kai kurie žmonės patiria šį bjaurų fenomeną? Ekspertai tiki, kad jį sukelia REM miego fazės sutrikdymas, kuomet sąmonė iš dalies pabunda, o raumenys tebemiega.

#3: Kodėl miegas toks svarbus kai sergame?

Pripažinkime – kai sergame mūsų kūnai puikiai sugeba tik vieną dalyką: miegoti. Laimei, susirgus dažniausiai pasitaikančiomis ligomis daktarai mums tai ir rekomenduoja. Bet kodėl miegas yra toks svarbus? Todėl, kad jis sustiprina imuninę sistemą kūne sukurdamas daugiau „kareivių“ kovojančių su bjauriomis infekcijomis. Tad kitą kartą kai susirgsite, išjunkite šviesas, apsiklokite jaukia Napsie antklode ir miegokite kiek tik galite! Labai tikėtina, kad tokiu būdu pasveiksite kur kas greičiau...

#4: Kodėl dažnai užmiegame iš karto po valgio?

Prisipažink – kiek kartų esi nuėjęs pogulio po sočių pietų? Ką gi, tu nesi vienintelis, kadangi mieguistumo priežastys pavalgius yra grynai biologinės. Kūnui reikia poilsio, kad veiksmingai suvirškintų maistą ir sukauptų jame slypinčią energiją. Konkrečiau (tiems mokslo smalsuoliams) – valgymas paveikia parasimpatinę nervų sistemą, kuri savo ruožtu sulėtina širdies ritmą ir kvėpavimą, tačiau padidina virškinimo trakto judrumą, sukeldama gerai pažįstamą mieguistumą, reikalaujantį pogulio. O geriausias pogulis, žinoma, ant Napsie čiužinio.

#5: Kodėl kai kurie žmonės miegodami kalba?

Somniloquy“ – tai terminas, kurį naudoja medicinos ekspertai turėdami omenyje kalbėjimą miego metu, ir pabrėžia, kad ši būklė pasitaiko gan dažnai. Tyrimai rodo, kad miego metu kalba maždaug pusė vaikų ir apie 5 % suaugusiųjų. Kodėl jie kalba? Vis dar tiksliai nežinome, nes kalbėjimas gali pasireikšti praktiškai bet kurios miego fazės metu. Kartais tai gali būti ligos arba sveikatos sutrikimo padarinys, tačiau dažniausiai pasireiškia dėl netinkamo tam tikrų vaistų (arba medžiagų) vartojimo, streso, įvairių gyvenimo problemų ar rūpesčių, arba karščiavimo.

#6: Kodėl miegas naudingas mūsų smegenims?

Kiek kartų vaikystėje tavo mama yra sakiusi, kad smegenims reikia miego, kad užaugęs būtum sveikas ir protingas? Ji buvo teisi – smegenims tikrai reikia miego, nes jis sustiprina neuroninius ryšius, o jie savo ruožtu pagerina smegenų veiklą. Dėl to, neminint kitų privalumų, gebame greičiau mokytis, turime geresnę atmintį ir gebėjimą susitelkti. Tai patys svarbiausi įgūdžiai ne tik jaunam protui, bet ir suaugusiems. Ar žinojai, kad miego trūkumas taip pat prisideda prie Alzheimerio ligos vystymosi?

#7: Kodėl patartina miegoti ant nugaros?

O gal šis patarimas tinka ne visiems? Miegoti ant nugaros nepatartina žmonėms, kurie knarkia ir turi konkrečių miego sutrikimų (pavyzdžiui, serga miego apnėja), tačiau daugumai tokia miego padėtis yra naudinga. Visų pirma, tai labai naudinga stuburo ir kaklo sveikatai, nes nugara išlieka tiesi (su ta sąlyga, jei turite gerą čiužinį, tokį kaip Napsie). Antra, tai sumažina veido raukšlių kiekį, kurios metams einant susiformuoja veidui prisispaudus prie pagalvės arba lovos. Trečia, miegant ant nugaros nuteka veido skysčiai, tad atsibudus ryte veidas būna mažiau paburkęs nei miegant kitose padėtyse. Tai puiki padėtis grožio miegui!